
Unemeditsiin on multidistsiplinaarne eriala, mis tegeleb une-ärkveloleku häirete ja unehäirete ennetamise, diagnostika ja raviga. Sagedasemad häired on uneaegsed hingamishäired, insomnia, hüpersomnia, une tsirkadiaanrütmi häired, parasomniad ja rahutute jalgade sündroom. Ohjeldamata unehäired põhjustavad tõsiseid sotsiaalseid, majanduslikke ja tervishoiuprobleeme.
Obstruktiivne uneapnoe annab tõuke mitmete kardiovaskulaarhaiguste tekkeks, nagu kõrgvererõhktõbi, müokardi infarkt, ajuinsult, suhkurdiabeet, rasvtõbi jne. Õigeaegne diagnostika ja ravi võimaldab neid probleeme vältida. Päevane unisus ja uinumisvalmidus vähendab töövõimet ja sotsiaalsust, soodustab liiklus- ja tööõnnetuste teket, suurendades vigastuste ravikulusid ja ajutise töövõimetusega seonduvaid kulusid, ning eelnimetatud õnnetuste läbi suremust.
Sõltuvalt vanusest unehäired varieeruvad ja nende äratundmiseks on vajalikud spetsiaalsed uuringud, mida tehakse abivajajatele ambulatoorsete ja statsionaarsete uuringutena. Kabinetid on sisustatud rahvusvahelise standardi järgi. Uneravi on individuaalne, suunatud põhjuste likvideerimisele alates nõustamisest kuni keerukate hingamisaparaatide ja operatsioonideni.
Regionaalhaigla unemeditsiini arstidel on vähemalt 15-aastane erialase ja rahvusvahelise teadustöö kogemus. Meeskonnatöösse on kaasatud pulmonoloog, neuroloog, psühhiaater, kõrva-nina-kurguarst jt erialade spetsialistid, uneõed ja unetehnikud.
Eestis unemeditsiini arstid ja uneõed on koondunud Eesti Unemeditsiini Seltsi. Eesti Unemeditsiini Selts on Põhjamaade Uneuurijate Seltsi ja Euroopa Uneuurijate Seltsi liige.
Lisainfo ja registreerimine: 617 2060