Nukleaarmeditsiini osakond

Hüpe 21. sajandisse: nukleaarmeditsiin

Nukleaarmeditsiin on arstiabi valdkond, mis kasutab väikestes kogustes radioaktiivset ainet erinevate haiguste, sealhulgas paljude vähivormide, südamehaiguste, seedetrakti, endokriinsete ja neuroloogiliste häirete, ning muude organismis esinevate kõrvalekallete uurimiseks ja ravimiseks. Nukleaarmeditsiini protseduurid on sihitud molekulaarsetele protsessidele, pakkudes võimalust haiguse õigeaegseks diagnoosimiseks ning raviks.

Nukleaarmeditsiini protseduuridele suunatakse konkreetsete näidustuste alusel arvestusega, et saadav diagnostiline teave või oodatav raviefekt kaalub üles võimaliku ioniseerivast kiirgusest lähtuva riski. Nukleaarmeditsiini protseduure teostatakse igas vanuses patsientidele. Protseduurid toimuvad enamasti ambulatoorselt, kuid vajadusel ka statsionaari tingimustes

„Targad molekulid”

Nukleaarmeditsiini protseduurides kasutatakse metaboolselt spetsiifilisi aineid (nn „targad molekulid”), mille asukoha jälgimiseks märgitakse need radioaktiivsete aatomitega. „Tark molekul" on võimeline transportima haiguskoldesse ka ravitoimelise radioaktiivse isotoobi. Tavaliselt süstitakse patsiendile „tarku molekule” üliväikeses koguses, mis on võrreldav kogusega üks miljardik suhkrutükist.

Tavaliselt süstitakse patsiendile „tarku molekule” üliväikeses koguses, mis on võrreldav kogusega üks miljardik suhkrutükist.

Kuna tegemist on väga spetsiifiliste diagnoosimis- ja ravimeetoditega, on nukleaarmeditsiini meetodite rakendamine koondunud Eestis ja paljudes välisriikides vastavatesse keskustesse. Regionaalhaiglas tegutseb Nukleaarmeditsiini osakond alates aastast 2002. 2003. aastast osutame abi ka välisriikidest pärit patsientidele. Aastast 2012 on selle osakonna PET/KT Keskusel Euroopa akrediteering (EANM Research Ltd, EARL).

Nukleaarmeditsiini osakonnal on igati tänapäevane sisustus, millest olulisemad on PET/KT hübriidkuvamisseade ja SPET/KT hübriidkuvamisseade, nn „kuum labor” ning seitse kõigi mugavuste ja erisisustusega üksikpalatit.

Ravitavad haigused

Nukleaarmeditsiini osakond pakub lahendusi järgmiste olulisemate probleemide korral:
  • Healoomuliste haiguste diagnostika: kilpnäärme ja kõrvalkilpnäärme funktsionaalse seisundi hindamine, kopsude ventilatsiooni- ja verevarustuse hindamine, neerufunktsiooni hindamine, põletikukollete ja verejooksu asukoha leidmine, dementsusseisundite hindamine, Parkinsoni tõve varajane diagnoosimine ja eristamine teistest parkinsonistlikest sündroomidest, südamelihase verevarustuse hindamine jmt.
  • Vähidiagnostika: kasvajakollete otsimine üle keha, vähiravi toime hindamine kasvajakolletele, kilpnäärme vähi diagnoosimine, luusiirete otsimine, neuroendokriinkasvajate otsimine jmt.
  • Ravi: hea- ja pahaloomuliste kilpnäärmehaiguste ravi, luusiirete ravi teatud vähivormide korral, neuroendokriinkasvajate ravi.

 

Nukleaarmeditsiini osakond

Olga Kozlova

sekretär

617 1216

Liina Karusoo

Liina Karusoo

osakonna juhataja kohusetäitja

617 1216

Ivan Petrov

Ivan Petrov

juhtiv radioloogiatehnik

617 1216