Regionaalhaigla soovib patsientidele pakkuda kõrgtasemelist ravikeskkonda. Mustamäe meditsiinilinnaku järjepidev arendamine võimaldab luua patsientidele veelgi parema ravikeskkonna, tõhustada organisatsiooni tööd ning pakkuda töötajatele paremaid olmetingimusi. Mustamäe meditsiinilinnakusse on lähiaastate jooksul planeeritud tänapäevane psühhiaatriakliinik, vähiravi koondav Y-korpus, uuenenud palatikorpus ning parkimismaja. Suurem osa kavandatud arenduste mahust on plaanitud kasutusele võtta aastaks 2023.
2019. aastal investeeris Regionaalhaigla oma taristusse ca 6,1 miljonit eurot.
Uus psühhiaatriakliiniku hoone
Tallinna Linnaplaneerimise Amet kinnitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku uue hoone eskiisprojekti. Praegu Paldiski maanteel endise Seewaldi suvemõisa territooriumil tegutsev Eesti suurim psühhiaatrilist abi andev raviasutus on plaanitud aastaks 2023 kolida Mustamäe meditsiinilinnakusse. Uut, ligikaudu 22 000 ruutmeetrilist kliinikut projekteerib rahvusvahelise hanke võitnud üks Eesti juhtivaid arhitektuuri- ja inseneribüroosid Novarc Group AS.
Asukoht meditsiinilinnakus võimaldab lihtsamalt teiste erialade spetsialistidega konsulteerida ning patsiente uuringutele saata, samuti väheneb toidu ja patsientide transpordikulu. Samuti on patsientidel soov mitte eristuda – seda võimaldab anonüümne suurhaigla keskkond ehk asumine Mustamäe meditsiinilinnakus. Uus psühhiaatriakliinik projekteeritakse J. Sütiste tee 21 kinnistule.
Hoone projekteeritakse täielikult mudelprojekteerimise (BIM – Building Information Modelling) tehnoloogiat ja metoodikat kasutades üheaegselt Big Room protsessijuhtimise kontseptsiooni juurutades, kus tellija ja projekteerija insenerid suhtlevad projekti kestel läbivalt ühes inforuumis. Psühhiaatriakliiniku eskiisprojekti esitlus kliinilise personali esindajatele toimus Tallinna Tehnikakõrgkooli virtuaalreaalsuse laboris ehk BIM Cave-is kavandatavas hoones virtuaalselt tehiskeskkonnas ringi jalutades.
Erilist rõhku soovib Regionaalhaigla panna psühhiaatriakliiniku sisearhitektuurse lahenduse kavandamisel just patsiendikeskse ja kodusema ravikeskkonna loomisele ning seeläbi ravitulemuste tõstmisele. Eelpool nimetatud eesmärki aitavad selles projektis saavutada kogenud arhitektid arhitektuuribüroost Vaarpuu & Kõll ja kogenud sisearhitektid Pille Lausmäe büroost.
Projekti rahastatakse osaliselt toetusmeetmest "Haiglavõrgu pädevuskeskuste infrastruktuuri kaasajastamine". Uue psühhiaatriakliiniku ehitamise ettevalmistustööd on juba alanud ja hoonekompleks peaks valmima 2023. aastal.
Y-korpus annab vähiravile uued võimalused
Regionaalhaigla on alustanud Mustamäe meditsiinilinnaku III arendusjärjekorra (Y-korpuse) ehituse ettevalmistustöödega.
Projekti tulemusena on Y-korpusesse kavas üle viia haigla patoloogiakeskus ning haigla plaanilise ravitööga tegelevad kõrgendatud keskkonnatehnilisi lahendusi vajavad päevaravi ja statsionaarsed osakonnad (sh onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku keemiaravi päevaravi osakond, keemiaravi palatiosakond ja hematoloogia palatiosakond; nefroloogiakeskuse hemodialüüsiosakond ja nefroloogia palatiosakond jt).Ligikaudu 14 000 m2 suuruse korpuse põhiprojekt on valminud ja ehitustööde hankimisega on alustatud. Y-korpuse ehitamisega on plaanitud alustada 2020. aastal ja hoone valmimine on kavandatud 2023. aasta algusesse.
Algas Regionaalhaigla uue parkimismaja ehitus
Praeguse parkla kohale ehitatakse kuuekorruseline parkimismaja, mille kaks korrust asub maa all. Parkimismaja peaks valmima 2021. aasta esimeses kvartalis.
Regionaalhaigla esine invaparkla jääb avatuks. Lähedasi haiglasse tuues saab jätkuvalt sõita haigla peauste ette ja leida seejärel parkimiskoht mõnes teises, skeemile märgitud parklas.
Lisaks majaesisele parkimismajale arendab Regionaalhaigla koostöös Tallinna Lastehaiglaga ühist parkimismaja Regionaalhaigla EMO kõrvale. Kinnistule on projekteeritud 689-kohaline kuue maapealse korruse ja ühe soklikorrusega parkimismaja koos selle katusel asuva helikopteri maandumisplatsiga. Rajatav parkimismaja hakkab teenindama võrdselt nii Lastehaigla kui ka Regionaalhaigla külastajaid ja töötajaid. Parkimismaja ehitusega on plaanitud alustada lähiaastail.
Seoses uue parkimismaja ehitusega on suletud üks Regionaalhaigla esistest patsientide parklatest. Vt skeemi:
Uuendame palatikorpust
Regionaalhaigla sõlmis 19. veebruaril 2019 riigihankel edukaks osutunud pakkuja Innopolis Insenerid OÜ-ga Mustamäe meditsiinilinnaku palatikorpuse osalise rekonstrueerimise projekteerimise hankelepingu. Palatikorpuse rekonstrueerimise projektdokumentatsioon valmib 2020. aasta alguses.
Tööde käigus rekonstrueeritakse kõik olulisemad hoone tehnosüsteemid ja viimased vanad liftišahtid koos liftidega, lisatakse tsentraalne jahutus, ehitatakse ruumideks täna aktiivsest kasutusest maas olevad rõdud ja parendatakse korpuse toimepidevuse tagamise süsteeme. Projekti järgsete ehitustöödega on plaanitud alustada käesoleval aastal (maja esiste rõdude kinni ehitamine) ning need kestavad esialgsete plaanide kohaselt kuni aastani 2025, kuna töid tuleb teostada toimiva haigla tingimustes etapiviisiliselt.
Mustamäe meditsiinilinnaku palatiosakondi on alates 1990-aastate algusest osade kaupa renoveeritud. Komplekssemad renoveerimistöid tehti 2008. aastast peale palatikorpuse etapilise rekonstrueerimisprojekti valmimist, mis on tänaseks mõnevõrra vananenud. Praeguseks on rekonstrueeritud B-korpuse fassaad, vahetatud välisavatäited ning 21-st palatiosakonnast on remonditud 10.
Meditsiinilinnaku B-korpuse rekonstrueerimise ja Y-korpuse uushoonestuse projekteerib Innopolis Insenerid OÜ. Tööde teostamisel kasutatakse ehitusinfo modelleerimise ehk BIM metoodikat, mis võimaldab tarkvara abil hoonet testida ja mõista ehituses ettetulevaid kitsaskohti juba enne ehitustööde algust. Lisaks kasutatakse virtuaalreaalsuse võimalusi, et tagada tajutavama visualiseerimise kaudu parem otsustajate ja hoone kavandajate vaheline suhtlus ning seeläbi soovitud lõpptulemuse saavutamine. Palatikorpuse rekonstrueerimise projektdokumentatsioon valmib 2020. aasta alguses.
Regionaalhaigla on Avaliku Sektori Tellijate BIM töörühma liige
2019. aastast alates on Regionaalhaigla Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi 2017. aastal loodud suuremate riigiettevõtete ehitus- ja kinnisvaravaldkonna juhte koondava Avaliku Sektori Tellijate BIM töörühma liige. Töörühma eesmärgiks on anda läbi riigisektori BIM metoodikal tuginevate hangete eeskuju erasektorile ning areneda üheskoos riigiametite valdkonnajuhtidena targemateks ja teadlikumateks tellijateks.
BIM tähendab tarka mudelit ehitatavast hoonest või selle mudeli loomise protsessi. Lihtsustatult öeldes on tegu ehitise või rajatise kolmemõõtmelise mudeliga mille iga detaili juures on piisavalt infot selle edasi kavandamise, ehitamise või haldamise tarvis olenevalt mudeli detailsusastmest. BIM modelleerimise tarkvarad on avaliku sektori eestvedamisel asendamas täna veel valdavalt kasutusel olevat 2D joonestamise, ehitamise ja haldamise tarkvarasid. BIM eesmärgiks on ressursside kokkuhoid läbi korralikult projekteeritud ühtse tervikuna toimiva ehitise, kus projektide kokkusobivus tagab ka häireteta ehitushanked, ehitamise koos teostusmudeli koostamisega ja hilisema haldamise: 3D visualiseerimine, projektlahenduste vastuolude välistamine, ehitusmahtude detailiseerimine, ehitamine, haldamine ja edaspidise hooldamise optimeerimine. Tegu on sisuliselt pikalt oodatud innovatsiooniga ehitussektoris.
Avalik sektor tellib Eestis 25% kogu ehituse mahust, sealjuures oleme BIM-i ehk digitaalse mudelprojekteerimise kasutajana ehitussektori arengu suunaja ja BIM deklaratsiooni eesmärk ongi juurutada avaliku sektori tellijate seas BIM-i kõigis ehitise elukaare etappides.
Avaliku Sektori Tellijate BIM töörühm on 2017. aastal Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ehituse asekantsleri Jüri Rassi poolt loodud e-ehituse töörühm, mis koondab suuremate riigiettevõtete ehitus- ja kinnisvara valdkonna juhte, et koostöös digiehituse alused korrastada, käima lükata ühtse klassifikatsioonisüsteemi väljatöötamine koos Põhjamaadega, korrastada juhendid, standardid, check-listid ja muu järjepidevaks arenguks vajalik alusbaas kuni ühtse Eesti riigi e-ehituse platvormi loomiseni. Eesmärgiks on läbi riigisektori BIM metoodikal tuginevate hangete anda eeskuju erasektorile ning areneda üheskoos riigiametite valdkonnajuhtidena targemateks ja teadlikumateks tellijateks.